Jak včas zabránit dětské obezitě

Jak včas zabránit dětské obezitě  

Počet dětí s nadváhou neustále narůstá a podle dietologů se většina kluků a holek nežádoucích tukových zásob už nikdy nezbaví. Vyjma vážných zdravotních rizik přináší dětská obezita i zhoršené postavení v kolektivu vrstevníků, což se může negativně podepsat na sebevědomí dítěte. Také je potřeba vědět, že boj s nadváhou samotné dítě těžko vyhraje, pomoc a podpora musí přijít ze strany rodičů.  

 

Skryté nebezpečí dětské nadváhy

Za dětskou obezitou zpravidla stojí nepravidelná strava, experimenty s dietami (zvláště u děvčat), nedostatečný pitný režim nebo nedostatek aktivního pohybu. Dětem s nadváhou hrozí různé zdravotní komplikace, jako je cukrovka 2. typu, zvýšená zátěž kloubů, vadné držení těla nebo vysoký krevní tlak. Dietologové zdůrazňují, že stravovací návyky si každý člověk začíná utvářet už v dětství a často si je nese až do dospělosti, kdy se možná odhodlá ke změně, ať už ve stravování nebo v přístupu k fyzickému pohybu.

 

Jak bojovat proti nadváze dětí

Rodiče by měli hlavně dohlédnout na jídelníček svých potomků. Jeho součástí by měla být pestrá a vyvážená strava, zejména dostatek ovoce a zeleniny. Rozhodně se nevyplácí děti jídlem, především pak sladkostmi, odměňovat třeba za vysvědčení nebo splnění povinností. Při budování správných stravovacích návyků pomáhá společné stolování, ale i společná příprava zdravých svačinek nebo večeře. Samozřejmostí je dostatečný pitný režim, ve kterém by se však ve větším množství neměly objevovat sladké sycené nápoje.

 

„Buď fit“ platí i pro děti

Rodiče by své potomky měli podporovat v nejrůznějších pohybových aktivitách. Vyplatí se také kontrolovat, kolik času tráví dítě na zdravém vzduchu a kolik při vysedávání před televizní obrazovkou nebo u počítače. Ideální je, pokud celá rodina sportuje společně, například často jezdí na kole, vyráží na pěší výlety do přírody nebo se věnuje rekreačnímu plavání.