Jak může tělu prospět syrová (raw) strava

Záleží vám na skladbě vašeho jídelníčku a sledujete aktuální trendy ve světě výživy? Pak už jste nejspíš slyšeli o raw stravě. Jejím základním pravidlem je, že člověk má přijímat potravu v co nejpřirozenější podobě. To znamená, že zelenina, ovoce, bylinky, semena nebo houby nesmí být chemicky ošetřené a vystavené teplotě vyšší jak 45 ºC. Jen tak si podle zastánců raw food mohou potraviny zachovat maximum výživných látek i blahodárný vliv na lidské zdraví.

 

V syrové potravě zůstávají vitamíny i minerály

Na rozdíl od zvířat si člověk potravu, kterou přijímá, nejprve tepelně upravuje. Vitariáni, kteří raw stravu propagují, však tvrdí, že vařením, pečením, smažením či fritováním potravu proměňujeme do nepoužitelné až škodlivé podoby. Jen v syrové, tedy nijak tepelně upravené stravě zůstanou všechny vitamíny, minerály i důležité enzymy. Podle vitariánů tráví lidské tělo vařenou potravu až třikrát déle než syrovou. Raw food tak ušetří organismu energii, kterou by jinak na proces trávení potřeboval.

 

Kdy živá strava pomáhá

Raw food funguje jako prevence a pomáhá při řadě zdravotních problémů. Například reguluje zažívací potíže, včetně pálení žáhy a nepravidelného vyprazdňování. Potraviny nevysušené tepelným zpracováním také chrání před vysokým krevním tlakem, hlavně díky absenci soli, a před infarktem. K plusům raw food patří i celkové omlazení, pod nímž si můžeme představit jemnější pokožku i hustší vlasy. Vitariáni u konzumace syrové stravy vyzdvihují i přirozené hubnutí a větší odolnost proti stresu.

 

Přechod na raw stravu neuspěchejte

Lidský organismus je potřeba na raw food zvykat postupně. Nejlepší je začít během léta, kdy máme k dispozici čerstvou zeleninu a ovoce, buď z vlastní zahrádky, nebo od biofarmáře. Nejdříve lze zkusit různé „pochoutky“, jako je třeba čokoláda z nepražených kakaových bobů nebo lněné krekry. A u oblíbeného televizního pořadu můžete místo smažených brambůrků mlsat zdravé raw zeleninové chipsy. Podle vitariánů se vyjma přirozené detoxikace celého organismu dostaví i automatický úbytek na váze.