Jak znovu získat ztracenou energii

Dlouhodobá únava a vyčerpání organismu může mít mnoho příčin. Pokud vyloučíme důsledek nějaké nemoci, je možné, že za nevysvětlitelnou únavou stojí nadměrný stres, nedostatek spánku nebo špatné stravovací návyky. Účinným bojovníkem proti únavě je především pravidelný pohyb, zdravá strava a vhodné potravinové doplňky. Na nedostatek energie nemusíte rezignovat, raději se inspirujte našimi tipy, jak si s únavou a vyčerpáním nejlépe poradit.

 

Pozor na to, co jíte!

Je známo, že potraviny s vysokým glykemickým indexem vašemu tělu energii rychle dodají, ale vzápětí hodnoty energie bleskově klesnou. Čokoládové tyčinky či různé sušenky vám „baterie“ dobijí jen zdánlivě a vyhýbat byste se měli i konzumaci tučných a těžkých pokrmů. A jaké potraviny vám naopak pomohou proti únavě efektivně bojovat? Důležité je dopřávat si povzbuzující energetické svačinky, které budou obsahovat třeba nízkotučný neochucený jogurt, proteinová tyčinka, ovoce (jablko, broskev, švestky), celozrnné cereálie s nízkotučným mlékem, uvařené vejce nebo libovou šunku s celozrnným chlebem.  

 

Pravidelně cvičte a posilujte

Při pocitech únavy vás určitě víc než pohyb láká lenošení na gauči, ale věřte, že z dlouhodobého hlediska je pro dodání energie lepší dát si do těla. Není potřeba dřít několik hodin v posilovně, k zahnání únavy stačí i patnáctiminutová procházka ve svěžím tempu. K udržení energie je ideální sportovní disciplínou jízda na kole, rychlá chůze nebo intenzivní aerobní cvičení. Klíčovým prvkem pro udržení svěžesti je nejen fyzická aktivita, nezapomínejte také na dostatečný a zdravý spánek.

 

Vitamíny a potravinové doplňky

Doplnit energii vašemu tělu pomohou i osvědčené přípravky a vhodně zvolené doplňky stravy, které můžete užívat při sportu i v běžném životě. Jsou zdrojem chybějící energie a vašemu vyčerpanému organismu dodají potřebné vitamíny. Pamatujte i na to, že pokud chcete po celý den zůstat pozorní a vyhnout se únavě, musíte dodržovat dostatečný pitný režim. Ovšem místo oblíbené kávy vám v boji s únavou pomůže spíš sklenka čerstvé vody.