Jak pomáhá zelený čaj zhubnout?

Jak pomáhá zelený čaj zhubnout?

Zelený čaj je jedním z nejzdravějších nápojů na planetě. Je nabitý antioxidanty a různými rostlinnými složkami, které mohou být přínosem pro vaše zdraví. Výživoví poradci často tvrdí, že zelený čaj může zvýšit spalování tuků a může vám pomoci zhubnout. Je to ale pravda? Jak přesně nám zelený čaj může pomoci v hubnutí?

Obsahuje látky, které vám pomohou spalovat tuky

Čajové listy obsahují mnoho užitečných látek. Jednou z těchto látek je například kofein. I když má zelený čaj poměrně málo kofeinu (24-40 mg ve srovnání například s kávou, která má 100-200 mg), množství v něm obsažené je stále ještě dostatečné pro dosažení kýžených výsledků. Kofein pomáhá při spalování tuků a zlepšuje výkon.

Dalšími důležitými látkami jsou antioxidanty, konkrétně katechiny. Pitím zeleného čaje dostanete antioxidanty do svého krevního řečiště. Nejdůležitější z katechinů je epigallocatechin galát (EGCG), látka, která může zvýšit metabolismus. A lépe pracující metabolismus více spaluje tuky.

Může mobilizovat tuk z tukových buněk

Chcete-li spalovat tuk, musí vaše tělo nejprve rozložit tukové buňky a přesunout je do krevního oběhu. Látky obsažené v zeleném čaji mohou tento proces podpořit zvýšením účinků některých hormonů spalujících tuky, jako je norepinefrin (noradrenalin). Hlavní antioxidant v čaji, EGCG, může pomoci inhibovat enzym, který rozkládá hormon norepinefrin. Když je tento enzym inhibován, množství norepinefrinu se zvyšuje a podporuje mobilizaci tuku.

Zvyšuje spalování tuků, zejména během cvičení

Složky v zeleném čaji skutečně podporují spalování tuků, zejména během cvičení. Účinek spalování tuků při cvičení může být až o 17 % větší při pravidelné konzumaci kvalitního zeleného čaje.

Zvyšuje rychlost metabolismu

Vaše tělo neustále spaluje kalorie – i když spíte, vaše buňky plní miliony funkcí, které vyžadují energii. Extrakt ze zeleného čaje může způsobit zrychlené spalování kalorií – za stejnou dobu tak spálíte stejné množství kalorií.