10 SVAČIN, KTERÉ VÁM POMOHOU SPALOVAT KALORIE

10 svačin, které vám pomohou spalovat kalorie

Svačiny jsou důležitou součástí jídelníčku, které dokážou zajistit, abyste se necpali nesmyslnými pokrmy. Když vás totiž přepadne hlad, máte chuť na velmi nezdravá jídla – čokolády a další cukry. Zkuste si místo toho připravit těchto 10 svačin, které můžete mít vždy po ruce, abyste zabránili, že vás přepadne hlad. Navíc vám tyto svačiny spolu s ostatní zdravou stravou pomohou spalovat kalorie.

1. Mix ořechů

Ořechy jsou ideální výživnou svačinou. Jsou spojeny se sníženým rizikem onemocnění srdce a mohou pomoci zabránit určitým druhům rakoviny, depresím a dalším onemocněním. Jejich nevýhodou je vysoký obsah tuku. Avšak několik studií naznačuje, že umírněná konzumace ořechů vám může pomoci zhubnout. Ořechy obsahují dokonalou rovnováhu zdravého tuku, bílkovin a vlákniny. Obsahují asi 180 kalorií na jednu porci (28 gramů). Mají také skvělou chuť a můžete je nosit vždy po ruce – nekazí se.

2. Řecký jogurt a směs lesního ovoce

Tuto svačinu si můžete schovat v práci v lednici a sáhnout po ní v případě nouze. Řecký jogurt je plný bílkovin a vápníku, lesní ovoce zase obsahuje antioxidanty a vlákninu, která vás zasytí. Na svačinu vám postačí 100 g bílého jogurtu a půl šálku lesního ovoce – svačina tak bude mít méně než 150 kalorií.

3. Meloun Cantaloupe zabalený v prosciuttu

Cantaloupe je výživné, chutné ovoce. Obsahuje silné antioxidanty, které bojují proti zánětu, může snížit riziko různých onemocnění a působí jako prevence nemocí očí. Cantaloupe obsahuje vitamíny A a C a je dobrým zdrojem draslíku. Kombinace tohoto ovoce s prosciuttem (sušená italská šunka) vytváří vyváženou svačinu, která je jak slaná, tak sladká. Obsahuje méně než 200 kalorií, pokud si dáte 100 g plátků Cantaloupe – každý kousek obalte plátkem prosciutta.

4. Rajčata sušená na slunci

Rajčata sušená na slunci obsahují více lykopenu než běžná rajčata. Většinou jsou naložené v olivovém oleji, který způsobí to, že vaše tělo absorbuje více lykopenu. 100 g těchto rajčátek obsahují skoro dvojnásobek doporučené denní dávky vitamínu C a jen o něco více než 200 kalorií.

5. Tmavá čokoláda a mandle

Tmavá čokoláda a mandle dělají bohaté, uspokojující a snadno přenosné občerstvení. Tmavá čokoláda je nabitá flavanoly, které mohou snížit krevní tlak a snížit riziko onemocnění srdce, za předpokladu, že čokoláda obsahuje nejméně 70 % kakaa. Mandle mají vysoký obsah mononenasycených tuků a mají příznivý vliv na kontrolu hladiny cukru v krvi. Mandle navíc mohou snížit chuť k jídlu a pomohou vám zhubnout.

6. Olivy

Olivy jsou jednou z výživných základů středomořské stravy. Obsahují velké množství mononenasycených tuků a silné antioxidanty, jako je oleuropein. Dokážou tak bojovat proti zánětu, snižovat rezistenci na inzulín a dokonce snižovat riziko rakoviny. 25 zelených nebo černých oliv obsahuje 100 -175 kalorií (v závislosti na velikosti oliv).

7. Kousek ovoce

Zdravá svačina nemusí být žádná věda. Pouze jeden kus ovoce může být neuvěřitelně uspokojující. Ovoce, které si snadno vezmete s sebou, jsou například banány, jablka, hrušky, hrozny, grapefruity a pomeranče.

8. Sýr cottage se lněnými semínky a skořicí

Smíchejte 75 g sýru Cottage, 1 lžíci lněného semínka a ½ lžičky skořice a máte skvělou svačinu! Veškeré složky mají působivé zdravotní výhody samy o sobě. Společně pak tvoří supersvačinu, která obsahuje jen 150 kalorií.

  • Sýr cottage obsahuje spoustu bílkovin, které vás nasytí, a také konjugovanou kyselinu linolovou, což může přispět ke snížení tělesného tuku.
  • Lněná semínka jsou přínosná pro hubnutí, kontrolu hladiny cukru v krvi a mohou také snížit riziko rakoviny prsu.
  • Skořice pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi a může zlepšit zdraví střev.

9. Cherry rajčata s mozarellou

Rajčata jsou bohatá na vitamín C, draslík a lykopen, což je antioxidant, který může snížit riziko rakoviny a srdečních onemocnění. Mozarella má vysoký obsah bílkovin, vápníku a vitamínu B12. Může snížit riziko srdečních onemocnění tím, že zvyšuje hladinu příznivého HDL cholesterolu. Hrst cherry rajčat a 60 gramů mozarelly obsahuje méně než 200 kalorií.

10. Vejce natvrdo

Vejce patří k nejzdravějším potravinám vůbec. Obsahují bílkoviny, vitamín K2 a B12. Dokážou zasytit a přitom obsahují jen malé množství kalorií. Dříve se spojovaly s nepříznivou výší cholesterolu, to se ukázalo ale jako neoprávněné. Dvě velká vajíčka natvrdo obsahují asi 140 kalorií a 13 gramů bílkovin.