Klady a zápory proteinové diety

Kdo by se nechtěl zbavit nadbytečných kil zdravě a rychle. Každý způsob hubnutí však s sebou nese výhody i určitá rizika. Za bezpečnou je považována proteinová dieta, kdy hubnete pouze tuky, a nikoli svaly. Jedná se o dietu s jasným režimem, bez hladovění a jo-jo efektu. Poradíme vám jak postupovat, abyste díky proteinové dietě skutečně zhubli, a dozvíte se i to, zda pro vás může mít nějaké nevýhody.

Běh na delší trať

Proteinová neboli bílkovinná dieta je dlouhodobý program, který vám pomůže snížit váhu na optimum a také ji udržet. Zároveň je jejím cílem naučit vás správně a zdravě se stravovat a dobře pečovat o vlastní tělo. Proteinová dieta vám může připomínat známou Atkinsovu dietu, protože spočívá na podobném principu. Jakém? Radikálně omezuje příjem sacharidů do těla, a současně doplňuje velké množství bílkovin, vitamínů, minerálů a vody. Při obou dietách konzumujete především lehká, málo tučná jídla, jako například ryby, bílé maso, ovoce nebo zeleninu.

 

Hubnutí ve třech fázích

Aby byla proteinová dieta účinná, musí proběhnout ve třech krocích! Během první fáze je nutné striktně dodržovat daný jídelníček, a to v době od 3 do 6 týdnů. Přesná délka trvání prvního kroku je stanovena individuálně. V následující fázi bílkovinné diety se stále stravujete podle dietního jídelníčku, ale už máte povoleno zařazovat některé „zakázané“ potraviny. Ve třetím kroku jde o udržení optimální hmotnosti, kdy se můžete vrátit k běžnému jídelníčku. Ale pozor: musí být bohatý na proteiny, ovoce a zeleninu. Také se vyplatí pravidelně sportovat.

 

Co je třeba vědět předem

Proteinová dieta sice vyžaduje značnou výdrž, ale je skutečně nedrastickým postupem, jak dosáhnout ideální váhy. Tělo při ní netrpí hlady ani se nedostavují žádné nepříjemné psychické stavy. Největší nevýhodou proteinové diety jsou požadavky na přesnost, čas a trpělivost. Ve finále ji člověk nesmí porušit, aby se znovu nemusel vracet na pomyslnou startovní čáru. Proteinová dieta velmi pomáhá lidem s vysokou nadváhou, ale je nebezpečná pro pacienty s chronickým onemocněním ledvin či jater.