Zdravá svačina jako součást vyváženého jídelníčku

Myslíte si, že dopolední a odpolední svačinka je pouze pro děti? Nebo často mávnete nad svačinou rukou s pomyšlením, že si dáte raději vydatný oběd či velkolepou večeři? Podle výživových poradců by ale na pravidelné svačiny neměli zapomínat ani dospělí. Zvláště díky vyvážené dopolední svačině získá naše tělo dostatek energie a je schopné udržet si vyrovnanou hladinu krevního cukru po celý den. Inspiraci na zdravou svačinu najdete v následujícím článku.  

 

Jak správně svačit

Zdravá a výživná svačina má zahrnovat bílkoviny, sacharidy a také tuky. Dopoledne je vhodné dát si porci mléčného výrobku, jako je jogurt, tvaroh nebo ochucené mléko. Součástí odpolední svačiny může být kousek pečiva namazaný kvalitním rostlinným tukem, obložený sýrem či šunkou, a rozhodně by neměla chybět zelenina. Pokud chystáte svačinku malým školákům, připravte jim chutnou pomazánku, díky které jim půjde učení snadno. Taková pomazánka je například směsí nadrobno nakrájeného pórku, mrkve, tvrdého sýra a vejce uvařeného natvrdo. Směs je možné zalít jogurtem, přidat lžíci lněného oleje a dochutit solí.

 

Vyzkoušejte lněný olej

Rádi přes den mlsáte, ale nechcete, aby vaše tělo „zdobil“ nadbytečný tuk? Zařaďte do svého jídelníčku zdraví prospěšná lněná semínka. Vám i vašim dětem, pokud vyznáváte zdravý životní styl, určitě na svačinu zachutnají pomazánky obohacené o lněný olej, který zvláště do dětské stravy doplňuje důležité omega-3 kyseliny. Lněný olej nezapáchá a má neutrální chuť, ale nesmí se upravovat tepelně. Do vyvážené stravy dětí i dospělých patří i lněná vláknina, která zajišťuje normální průchodnost střev a odvádí z nich škodlivé látky.

 

Energetické tyčinky – skvělá svačinka pro sportovce

Potřebné látky vašemu tělu dodá i tak zvaná sportovní svačina, kterou tvoří proteinové, energetické a müsli tyčinky. Jedná se o významné doplňky stravy s vysokým obsahem bílkovin i sacharidů. Energetické tyčinky se mohou pyšnit i vyváženým spektrem vitamínů a minerálů, a představují ideální způsob jak doplnit energii, pokud jste například na výletě v přírodě nebo projížďce na kole.