Kondiční cvičení a imunita

Nejste spokojení s aktuálním stavem své fyzické kondice a vadí vám, že nemáte dostatek pohybu? Vsaďte na pravidelné kondiční cvičení, které udržuje fit tělo i mozek, a také zlepšuje obranyschopnost organismu a celkový zdravotní stav. Kdo má sedavé zaměstnání, pro toho kondiční a zdravotní cvičení představuje ideální volbu.

 

Cvičením proti každodennímu stresu

Podle vědeckých výzkumů trpí aktivní jedinci, kteří „nešidí“ pravidelný kondiční trénink, mnohem méně nachlazením a chřipkami než neaktivní osoby. Je prokázáno, že cvičení efektivně potlačuje tzv.stresové hormony, které snižují imunitu organismu. Navíc kondiční cvičení je určeno široké veřejnosti a není limitováno věkem. Přestože se imunitní systém po cvičení poměrně rychle zase vrací do původního stavu, jeho neustálé povzbuzování vyúsťuje do trvale sníženého rizika infekce. Přitom stačí jen mírné dávky fyzických aktivit.

 

Jak vyjma cvičení ještě podpořit imunitní systém

Pravidelným cvičením lze tedy podpořit imunitu a snížit riziko nachlazení, chřipek a kašle. Kromě pohybové aktivity ale můžete posílit svoji obranyschopnost i jinými způsoby. Jedním z nich je snažit se udržovat hladinu duševních stresů na minimu a dodržovat optimální spánkový režim. Důležité také je stravovat se co nejvyváženěji a dbát na dostatečný přísun pro tělo potřebných látek, jak jsou minerály a vitamíny. Například suplementace vitamínu E pomáhá zvyšovat imunitu u nemocných i zdravých lidí.

 

Kdo cvičí v zimě, bude fit po celý rok

Vědci prokázali, že lidé, kteří pravidelně cvičí i v zimním období, mají lepší imunitu a jsou mnohem odolnější. Nemusíte při tom běhat nebo jezdit na kole ve sněhu či mrazu, stačí využít služeb fitness posilovny. Pokud v teplejších měsících rádi šlapete do pedálů, cyklotrenažéry vám budou ideálně simulovat vaši oblíbenou jízdu na kole. Nebo lze použít běžecký pás s odpruženou běžeckou plochou, která šetří vaše chodidla, a další posilovací stroje.