Jak dodržovat správný pitný režim

Pravidelný příjem vody je nezbytným předpokladem pro fungování lidského organismu. Zvláště v létě je nutné dbát na zásady správného pitného režimu, protože v horkém počasí se běžná ztráta vody v organismu zvyšuje. Jaké jsou příznaky dehydratace? Co nám v tomto případě všechno hrozí? Je opravdu přesně stanoveno, kolik čisté vody nebo minerálky musíme denně vypít? To i další informace se dozvíte v následujícím článku.      

 

Co říkají čísla…  

Je známo, že celkový objem vody v organismu závisí na věku, ale i pohlaví a stavbě lidského těla. Zhruba 2,5 l této vody je v krvi, zbytek v ostatních tkáních. Do našeho organismu se voda dostává hlavně nápoji a pevnou stravou, určité množství vody pak vzniká látkovou přeměnou. Dospělý člověk by měl vypít asi 2 l vody za den (tj. 20 až 40 ml na 1 kg tělesné hmotnosti v závislosti na teplotě prostředí). V letních vedrech se doporučuje vypít až 3 l tekutin denně, a potřeba příjmu vody stoupá i při namáhavé tělesné činnosti, pracovní nebo sportovní.       

 

Co pít a co raději ne

Pokud chceme být zdraví, nemusíme pít pouze hektolitry čisté vody, klidně si můžeme dopřát třeba ovocný džus. Pitím pomerančového, ananasového nebo jablečného džusu uděláme pro své tělo mnohem víc než konzumací sladkých barevných limonád. Jste-li vyčerpaní nebo potřebujete odstranit napětí a stres, sáhněte po multivitaminovém nápoji s obsahem magnézia. Je to lepší než častá konzumace kávy, která utahaný organismus povzbudí jen krátkodobě.

 

Když tělu chybí voda

Jak lze poznat, že náš organismus je dehydratován? Pokud je stupeň dehydratace nižší než jedno procento, nacházíme se zatím v neškodné fázi. Pociťujeme žízeň, a tu snadno zaženeme. Při dehydrataci do pěti procent nastupují silné bolesti hlavy, případně bolest od žaludku. Co dělat? Okamžitě vyhledat stín a přijímat tekutiny. Základní smysly selhávají při dehydrataci 10 %, tehdy člověk přestává slyšet, vidí zamlženě a upadá do apatie. Totální kolaps organismu hrozí při více jak 11 procentech dehydrace, zde už může pomoci jen blesková lékařská pomoc.