L-KARNITIN – VÝHODY A NEVÝHODY

L-karnitin – výhody a nevýhody

L-karnitin je přirozeně se vyskytující aminokyselinový derivát, který se často užívá jako doplněk stravy. Používá se ke ztrátě hmotnosti a může mít vliv na funkci mozku. Tento článek zkoumá potenciální rizika a přínos doplňků L-karnitinu a vysvětluje, jak tato živina funguje ve vašem těle.

Co je L-karnitin?

L-karnitin je výživový doplněk, který hraje důležitou roli při výrobě energie transportováním mastných kyselin do mitochondrie buněk. Mitochondrie působí jako motory ve vašich buňkách, spalují tuky a vytvářejí použitelnou energii. Vaše tělo může produkovat L-karnitin z aminokyselin lyzinu a methioninu. Aby vaše tělo mohlo produkovat v dostatečném množství, potřebujete také dostatek vitamínu C.

Role v těle

Hlavní role L-karnitinu ve vašem těle zahrnuje mitochondriální funkce a produkci energie. V buňkách pomáhá transportovat mastné kyseliny do mitochondrií, kde mohou být spáleny na energii. L-karnitin může přispět ke zvýšení funkce mitochondrií, která hraje klíčovou roli v onemocnění a zdravém stárnutí.

Pomáhá v hubnutí?

Použití L-karnitinu jako doplněk k hubnutí má smysl. Ačkoli celulární mechanismus L-karnitinu naznačuje, že by mohl napomáhat ve spalování tuků, jeho účinky – pokud jsou vůbec přítomné – jsou malé.

Účinky na funkci mozku

L-karnitin může mít prospěch na funkci mozku. L-karnitin – konkrétně acetyl-L-karnitin – může mít prospěšné účinky na mozkovou funkci u různých onemocnění. Ve zvláštních případech může tato forma dokonce chránit váš mozek před poškozením buněk.

Zdraví srdce

Některé studie poukazují na možnost snížení krevního tlaku a zánětlivého procesu spojeného se srdečním onemocněním. L-karnitin je také spojen se zlepšením u pacientů s těžkými srdečními poruchami, jako je koronární onemocnění srdce a chronické srdeční selhání.

Bezpečnost a vedlejší účinky

Pro většinu lidí je denní dávka 2 gramy nebo méně relativně bezpečná a neobsahuje žádné závažné nežádoucí účinky. Z hlediska dlouhodobého užívání ale byly zaznamenány určité nežádoucí účinky, včetně nevolnosti a žaludečního nepohodlí u malého množství osob. Předběžný důkaz naznačuje, že doplňky L-karnitinu mohou zvýšit riziko aterosklerózy.