JAKÉ JSOU VÝHODY PRAVIDELNÉHO CVIČENÍ?

Jaké jsou výhody pravidelného cvičení?

Pod pojmem cvičení si představíme jakýkoli pohyb, který dělají naše svaly a u kterého se spalují kalorie. Existuje spousta druhů fyzické aktivity, jako je běhání, plavání, jóga, aerobic, tančení, spinning, jízda na kole atd. Tím, že budete aktivní, můžete předejít řadě zdravotních problémů, být v kondici a také být šťastnější. Jaké jsou výhody pravidelného cvičení?

Hubnutí

Tato první výhoda cvičení je současně nejčastějším důvodem, proč lidé začínají pravidelně cvičit. V dnešní době už víme, že samotné cvičení nestačí, je potřeba upravit celkový jídelníček. Pravidelné cvičení společně se zdravou stravou skutečně vede k hubnutí – a to k rychlejšímu hubnutí, než by bylo možné dosáhnout pouhou změnou jídelníčku. Cvičení je jedním ze tří způsobů, jakým tělo vydává energii (což je důležité k procesu hubnutí). Dalšími dvěma způsoby je trávení potravin a energie, která je potřeba k fungování těla v klidové fází (i když spíte, pořád musíte dýchat a vydávat energii).

Tvarování těla

To je další z hlavních důvodů, proč lidé cvičí. Cvičení hraje hlavní roli v budování svalstva a také kostí. Fyzická aktivita, jako je například vzpírání, může stimulovat růst svalů, pokud je spojena s adekvátním příjmem bílkovin. Jak lidé stárnou, postupně ztrácí svou svalovou hmotu a to vede ke stále častějším zraněním. Proto je důležité pravidelně cvičit a posilovat tak svalstvo.

Snížení rizika chronických chorob

Nedostatek fyzické aktivity vede k vývoji chronických chorob. Pravidelným cvičením můžete zlepšit citlivost na inzulín, kardiovaskulární kondici a složení těla, ale snižuje krevní tlak a hladinu tuku v krvi. Nedostatek pravidelného cvičení může vést k významnému zvýšení břišního tuku, což zvyšuje riziko diabetu 2. typu, srdečních chorob a předčasné smrti.

Zlepšení zdraví kůže

Oxidačním stresem ve vašem těle může být ovlivněna i vaše kůže. Oxidační stres se v těle objevuje, když antioxidanty v těle nejsou schopny kompletně opravit škody volných radikálů na buňkách. Pravidelné cvičení může vést k přirozené produkci většího množství antioxidantů, které chrání vaše buňky.

Zdraví mozku a paměť

Pravidelné cvičení prospívá také zdraví vašeho mozku a chrání vaši paměť. Cvičení vede ke zlepšení proudění krve do mozku, a to pomáhá udržovat mozek zdravý a současně to zabraňuje odumírání mozkových buněk, což vede také k ochraně paměti.

Pravidelné cvičení

Cvičení nabízí nesčetné přínosy, pokud je prováděno pravidelně. Fyzická aktivita může zvýšit produkci hormonů štěstí, čímž napomáhá tomu, abyste se cítili šťastní a předcházeli tak různému stresu a depresím. Dále pak zlepšuje spánek a zlepšuje vzhled pleti. V neposlední řadě vám pomůže v hubnutí a zlepšení fyzické kondice. Potřebujete ještě nějaké další důvody, proč cvičit?