Sportem i otužováním posílíte imunitní systém

Sportem i otužováním posílíte imunitní systém

Trápí vás oslabená imunita? Jste často unavení a vyčerpaní? Vyzkoušet můžete přírodní doplňky stravy a nezapomínejte ani na aktivní pohyb a otužování. O imunitní systém se vyplatí maximálně pečovat, protože chrání lidský organismus proti nebezpečným cizorodým látkám, které mohou být příčinou závažných onemocnění. Poradíme vám, jak můžete vlastním přičiněním tělu pomoci, abyste svůj obranný štít posílili.  

 

Pobyt venku prospívá zdraví

Kdo rád sportuje, zvláště na čerstvém vzduchu, má na půl vyhráno. Posilování  fyzické kondice totiž vede i k posílení imunitního systému. Pokud z nějakého důvodu nemůžete například každé ráno běhat, denně jezdit na kole nebo několikrát do týdne navštěvovat fitness centrum, stačí si pravidelně dopřávat delší procházky. Pobytu venku by se nikdo neměl vyhýbat ani v nepříznivém počasí, které provází podzimní a zimní měsíce. Lidské tělo se pak lépe vyrovnává s bakteriemi, viry i škodlivými látkami.      

 

Základem je vyvážená strava

Správně sestavený jídelníček s pestrou a kvalitní stravou má pozitivní vliv nejen na štíhlou linii, významně podporuje také imunitní systém. Zkušený výživový poradce vám doporučí jíst v pravidelných intervalech, po menších porcích, a pokud možno bez spěchu a stresu. Vyvážený jídelníček by měl zahrnovat hlavně čerstvé suroviny. A čemu se vyhnout? Například rafinovanému cukru, který je možné nahradit medem, stévií, třtinovým cukrem nebo javorovým sirupem. Imunitnímu systému škodí také nadměrná konzumace masa, bílé mouky či umělých barviv.

 

Zdravé otužování

K osvědčeným způsobům posílení imunitního systému patří otužování. Všeobecně se ví, že je výbornou prevencí proti nachlazení, chřipce nebo angíně, ale navíc pomáhá při bolestech zad, vysokém krevním tlaku, alergiích i vředových chorobách. Než začnete se studenou sprchou, můžete tělo na chlad postupně připravit tím, že teplota v bytě nebude přesahovat 22 ºC (v ložnici by měla být kolem 18 ºC).