Jak se při sportu vyhnout zranění

Navštěvujete pravidelně posilovnu, intenzivně se věnujete běhání či cyklistice nebo vás baví jiné sporty? Pak už jste možná utrpěli lehčí, nebo dokonce vážnější sportovní úraz. Mezi nejčastější zranění patří zlomeniny končetin, natažené a natržené svaly, odřeniny a poškozené klouby. Za většinou těchto zranění stojí podceňování únavy, přetěžování organismu a také přeceňování vlastních schopností. Jak sportovat a nezranit se? Inspiraci najdete v tomto článku.     

 

Hlavně nepřecenit své síly

Zvláště s příchodem teplých měsíců se stávají aktuálními rekreační sporty, jako  je běh, cyklistika nebo in-line brusle. V případě cyklistů se mezi častými zraněními vyskytuje zlomenina klíční kosti a u bruslařů jde o pohmožděná či zlomená zápěstí. Mezi „evergreeny“ běžeckých úrazů lze zařadit zranění kolen a také velmi bolestivý zánět Achillovy paty. Vzniká po enormní fyzické zátěži, na niž nebyl organismus dostatečně připraven. Achillovka dokáže potrápit jak běžce začátečníky, tak zkušené sportovce, kteří si naordinovali příliš vysoké tréninkové dávky, případně zapomněli na dostatečnou rehabilitaci.

 

Pozor na těžké pády

Kvůli nedostatečné regeneraci organismu riskují závažnější zranění nejen běžci, na správnou rehabilitaci a kvalitní odpočinek musí dbát i aktivní bruslaři a cyklisté. Dalším nešvarem je nevyužívání chráničů a sportovních přileb. Z hlediska prevence je helma jedním z nejdůležitějších ochranných prvků, které zmírňují následky těžkých pádů. Než vyrazíte na kolo nebo brusle, raději svou sportovní výbavu dobře zkontrolujte!

 

Za sportem do zahraničí

Pokud s sebou na zahraniční dovolenou berete kola a hodláte aktivně provozovat oblíbené cyklovýlety, raději si sjednejte úrazové pojištění. Je třeba myslet na to, že cena za vynaloženou péči v zahraničí je v každé zemi odlišná, a také záleží na druhu úrazu. Stane-li se například vážnější zranění, které vyžaduje převoz vrtulníkem s následnou operací, mohou se náklady vyšplhat do víc jak statisícových částek.