Měli bychom cvičit, pokud držíme půst nebo očistu?
Téměř každý lékař nebo odborník na výživu vám řekne, že očista ani půst nejsou nutné – ani bezpečné. Řada lidí se ale přesto do tohoto pouští, protože na základě předchozích zkušeností (nebo zkušeností svých přátel) mají pocit, že je to něco, co je pomůže zbavit toxinů a nezdravých látek z organismu. U některých se může jednat o přerušované hladovění nebo nízkokalorickou stravu.
Cvičení a očista
Pokud držíte jakýkoli omezený způsob stravování (snížené množství přijatých kalorií), pak není bezpečné cvičit tak, jak jste byli zvyklí při normální stravě. Kalorie nám poskytují energii. Pokud cvičíme s takto malým množstvím energie, podporujeme rozpad svalů, abychom získali energii z jiných zdrojů. To zase dělá cvičení kontraproduktivní. Kromě toho může cvičení s prázdným žaludkem vést k nízké hladině cukru v krvi, závratím a mdlobám.
Pokud se ocitnete v situaci, kdy konzumujete méně kalorií než vaše standardní strava, je třeba před tím, než začnete cvičit, uvažovat.
Necvičte, pokud nejíte dostatek kalorií
Neměli byste jíst méně než 1 000 kalorií denně. Pokud v určitý den spotřebujete méně kalorií, pak je lepší, když cvičení vynecháte. Na velmi nízkokalorickou stravu (která je součástí velkého množství očist a půstů), které výrazně omezují skupiny potravin, nebudete mít energii pro intenzivní trénink. Pokud přesto budete cvičit, nedovolíte svému tělu, aby se po cvičení správně regenerovalo. Takže cvičení přeskočte, dokud se nevrátíte k pravidelnému stravovacímu plánu.
Tipy pro cvičení v rámci omezeného příjmu kalorií
Pokud se i přes vše, co bylo řečené výše, neobejdete bez cvičení, zkuste aspoň dodržovat následující pravidla:
- Nízko intenzívní trénink je nejlepší. Lehké protahování, pilates nebo chůze jsou ideální. Podporují používání svalové tkáně a nenamáhají zbytek těla.
- Vyvarujte se tréninku HIIT. Ke cvičení s vysokou intenzitou (HIIT) potřebujete dostatek energie a nedosáhnete té správné intenzity potřebné k tomuto druhu cvičení.
- Cvičte ráno. Ráno totiž máte nejvíce energie.
- Dejte si před cvičením sacharidy. Aspoň hodinu před cvičením tak doplníte energii potřebnou ke cvičení. Může to být něco jednoduchého, jako je miska obilovin, jogurt, kus ovoce nebo dokonce sklenice mléka.
- Dbejte na dostatečnou hydrataci. Jak při očistě, tak při cvičení je důležité být dostatečně hydratovaný. Je důležité ale myslet na to, že voda nemá kalorie, a proto neposkytuje energii pro cvičení.