CVIČENÍ PRO DOBROU NÁLADU

Cvičení pro dobrou náladu

Důvodů, proč cvičit, je spousta. Vylepšíte si fyzickou kondici, může se vám podařit zhubnout a vypracujete si svaly. Věděli jste ale, že cvičit můžete i proto, abychom se cítili dobře. Je známé, že cvičením se uvolňují hormony štěstí, které nám mohou pomoci v dobré náladě. Ukázalo se, že kromě lepší nálady vás pravidelné cvičení dokáže také zbavit depresí a působit jako prevence proti stresu.

Cvičení proti stresu a depresím

Cvičení funguje proti stresu a depresím tak, že pracuje v té části mozku, kde se deprese a stres nachází. Cvičení také zvyšuje citlivost mozku na hormony serotonin a norepinefrin, což jsou dva hormony, které zmírňují pocity deprese. Když už jsme u hormonů, nesmíme vynechat ani endorfiny, jejichž produkci cvičení zvyšuje. Endorfiny jsou známé také jako hormony štěstí, které produkují pozitivní pocity a snižují vnímání bolesti.

Trpíte často depresí? Cvičte!

Bylo prokázáno, že cvičení snižuje symptomy u lidí trpících úzkostí. Pomáhá jim také lépe si uvědomovat svůj duševní stav a rozptýlit se od svých obav. Zajímavé také je, že cvičení proti stresu funguje bez ohledu na to, jak intenzívní trénink je. Takže už žádné výmluvy – vymezte si deset minut na snadné cvičení a zbavíte se depresí!

Jak dlouho trvají účinky pozitivního myšlení?

Účinky cvičení na vaši náladu jsou krátkodobé a dokážou měnit vaši v krátkodobém horizontu. To je výhoda, když potřebujete okamžitě zvednout náladu. Na druhou stranu ale nevýhodou je, že když cvičit přestanete, tak během několika dní pocítíte nárůst negativní nálady.

Cvičení také zvyšuje úroveň vaší energie

Mimo účinky na snižování deprese může být cvičení taktéž přirozený doplňovač energie. Zdraví lidé sice krátce po cvičení mohou cítit únavu, avšak v dlouhodobém horizontu jsou méně unavení a plní energie. A to i u osob, které trpí chronickou únavou. Proto je důležité cvičit pravidelně – zvýšíte dlouhodobé zásoby své energie, zlepšíte svou náladu a snížíte pocity úzkosti.