Geny mohou za obezitu jen částečně

Geny mohou za obezitu jen částečně

 

Máte ve svém okolí někoho, kdo má od narození nějaké to kilo navíc a myslíte, že za to mohou genetické dispozice? Možná vás překvapí, že podle názoru mnoha odborníků dědičná tloušťka téměř neexistuje. Lidé, kteří se domnívají, že obezitu zdědili po svých předcích, by na pravidelné cvičení a vhodnou dietu rozhodně rezignovat neměli.  

 

Boj s nadváhou nemusí nikdo předem vzdávat

Vlivem genů sice mohou mít ženy i muži k obezitě sklony, ale nejedná se o neprostupnou bariéru. Chybu je potřeba spíše než v dědičné tloušťce hledat v nesprávném životním stylu. Pokud jste od rodičů získali špatné stravovací návyky nebo vás od dětství nelákal aktivní pohyb, nikdy není pozdě začít s tím něco dělat. Nejdříve si můžete „posvítit“ na váš jídelníček a zařadit do něj vyváženou a zdravou stravu. Začněte se stravovat pravidelně a nezapomínejte ani na dostatečný příjem tekutin.

 

Vyhýbejte se stresu

Nejen změna jídelníčku je důležitým krokem v boji s nadbytečnými kily. Také se musíte nastavit psychicky a přijmout tvrzení odborníků, že hubnutí začíná v hlavě. Pokud vás bude vaše ne právě štíhlá postava a věčné dodržování „zaručených“ diet stresovat, budete se pohybovat v bludném kruhu. Stres totiž zpomaluje metabolismus, a současně vede k neustálému přejídání. Účinným bojovníkem proti stresujícím faktorům je hlavně pohyb na čerstvém vzduchu, který vás nejen příjemně naladí, ale také se pozitivně podepíše na vaší postavě.

 

Při hubnutí využijte doplňky stravy

Je pravda, že za vás potravinové doplňky nezhubnou, ale velmi vám během hubnutí pomohou. K dostání jsou suplementy, které zvyšují intenzitu spalování tuků nebo obsahují látky vytvářející pocit nasycenosti. Raději než na jednorázovém zhubnutí pracujte na trvalé změně životního stylu, který bude vaší zárukou pro trvalé udržení nižší váhy. Pokud jste tedy v dětství přejali chybný model, který vedl k tloustnutí a nesprávné životosprávě, máte v dospělosti velkou šanci to změnit.