Chůze nebo běh naboso – nový celosvětový trend

Už jste slyšeli o bosování? Jedná se o vycházky nebo běhání bez bot, dokonce i v zimních měsících. Příznivců chůze naboso v celém světě přibývá a například v turistice nejsou bosé túry při deseti stupních nad nulou už nic neobvyklého. Bosování souvisí s potřebou lidí přiblížit se přírodě a vrátit se k přirozenému životnímu stylu.

 

Pozitivní zdravotní dopady

Běh nebo chůze bez obuvi má příznivé účinky na lidské zdraví. Především dochází ke stimulaci reflexních bodů na chodidle, zlepšuje se vnímání pohybu těla a posiluje imunitní systém. Jedním z nejčastějších argumentů vůči bosování je obava z nachlazení. Lidé, kteří se věnují otužování pravidelně, s tím nebudou mít problém a začátečníci musí s bosováním začít pozvolna. Například si mohou vyzkoušet chůzi naboso, když je venku teplo okolo 20 ºC a zem je prohřátá.

 

Rady pro začátečníky

Sportovci, kteří mají s chůzí či během naboso delší zkušenosti, si klidně troufnou i na bosou chůzi po skalnatém terénu nebo bosé lezení po skalách. Začátečníci by si měli nejprve vybrat povrch, který bude pro nahá chodidla komfortní, třeba polní pěšinku nebo prošlapanou lesní stezku. Také přes naši republiku už vede mezinárodní bosá stezka, a to z Rakouska k nejvyššímu bodu Lednicko-valtického areálu na jižní Moravě. Pro bosování však rozhodně není doporučován tvrdý asfalt nebo štěrk. Vedle terénu a teploty je u chůze naboso důležitý i čas, který začátečníci této netradiční pohybové aktivitě věnují. Zkoušet chůzi či běh bez obuvi je zpočátku vhodné, dokud člověku není zima nebo nemá nepříjemné pocity.

 

Speciální boty jako alternativa pro bosou chůzi

Pokud vyznáváte zdravý životní styl a rádi zkoušíte nové pohybové aktivity, ale bosování vám z různých důvodů „nesedí“, můžete pro trénink přirozenějšího způsobu chůze využít speciální boty. Díky velmi tenké podrážce, s výškou okolo tří milimetrů, dokonale simulují chození naboso. Ve stélce speciální obuvi jsou jemné masážní výstupky, které zlepšují prokrvení chodidel. A ještě jedno doporučení na závěr, bota musí mít takovou velikost, aby svému majiteli poskytovala dostatečný prostor ve špičce.