Vegetariánství a posilování – jde to dohromady?

Pravidelně posilujete a nyní chcete ze svého jídelníčku vyloučit maso, včetně chutných steaků, salámů či šunky? Možná vás trápí otázka, zda budete i nadále silní a plní energie, když se zařadíte mezi sportovce – vegetariány. O tom, do jaké míry potřebujeme maso ke svému životu a na co si dávat pozor, pojednává následující článek.

 

Jídelníček ze zdravých potravin

Mezi důležité živiny, které jsou potřeba pro sportovní trénink a budování svalové hmoty, patří bílkoviny, vápník, železo nebo vitamín B12. Obsaženy jsou v mase, ale můžete je konzumovat i v jiné podobě, jako je tofu, sója, dýňová semínka, cereálie, luštěniny či ovoce. Pokud si budete poměr živin pečlivě hlídat a zařadíte do jídelníčku zdravější látky s obsahem bílkovin, může být vegetariánská strava velmi prospěšná vašemu zdraví. Dosáhnete zejména snížení množství cholesterolu v krvi a budou se vám více vyhýbat civilizační choroby.

 

Pozor na dostatečný přísun železa

Pokud zapátráte mezi světově známými sportovci, napříč celým spektrem sportovních disciplín, zjistíte, že je mezi nimi celá řada vegetariánů. Ve svých disciplínách, od thajského boxu, přes plavání až po vytrvalostní běh, dosáhli významných výsledků. Sportovci – vegetariáni si kromě přísunu jiných živin musí pozorně hlídat i příjem železa. Vstřebávat železo do střev napomáhá například citrusové ovoce s cereáliemi nebo fazole s citronovou šťávou.

 

Vliv kreatinu na nárůst svalové hmoty

Vyznávat vegetariánství jako zdravý životní styl mohou i kulturisté. Do svého jídelníčku sportovci, kteří se stravují bez masa, zařazují i vhodné suplementy, které obsahují především kreatin. Platí o něm, že je nejspolehlivějším doplňkem stravy, který bezpečně, rychle a spolehlivě pomáhá pozitivně změnit postavu. Kreatin podporuje nárůst svalové hmoty a také má prokazatelný vliv na výkonnost. Proto je suplementace kreatinem pro sportovce – vegetariány tak důležitá.