Zlozvyky, které brání zhubnutí

S nesprávnými návyky při jídle bojují nejen malé děti. Zdánlivé malichernosti mohou bránit i dospělým, aby se zdravě stravovali nebo se zbavili nadbytečných kil. Pokud pravidelně sportujete, nemlsáte ani se nepřejídáte, avšak nemůžete zhubnout, možná za tím bude některý z nenápadných zlozvyků, o kterých se zmiňuje náš článek.    

 

Pozor na nepravidelné stravování

Navštěvujete kvůli štíhlé postavě fitness centrum nebo se věnujete jinému sportu? Aktivní pohyb je základ, ale během diety nezapomínejte ani na pravidelné stravování. Dělat mezi jídlem dlouhé pauzy je zlozvyk, který vede ke kalorickému přetížení organismu. Řešením není jíst ráno a pak až večer, raději jezte pětkrát či šestkrát denně, hlídejte si objem jídla i jeho kalorické hodnoty – a kila půjdou dolů. Dalším „moderním“ zlozvykem je jíst ve spěchu, ale správné je pečlivě žvýkat každé sousto a jídlo si umět vychutnat!      

 

Sladkosti místo antistresové pilulky

Štíhlé linii také škodí zvyk zahánět nudu nebo stres jídlem. Možná znáte lidové rčení „Kdo ztěžkne na duši, ztěžkne i na těle“. Odborníci to označují termínem tzv. emoční hlad. Jestliže zaháníte napětí nebo špatnou náladu vyjídáním lednice, stává se potrava pro vaši psychiku jakousi pomocnou berličkou. Kila přibývají a současně nastupují výčitky svědomí – a z hubnutí se stává začarovaný kruh. Než relaxovat v cukrárně je určitě lepší zahnat stres třeba při fitness nebo plavání. Zbavíte se nadváhy i psychického tlaku.

 

Mít jídlo za odměnu je také zlozvyk

Nikdy nemůžete trvale zhubnout, když se pro vás jídlo stane odměnou. Pak se za své „prohřešky“ zbytečně trestáte hladovkou a opět se ocitáte v dietní pasti. Kdo má při hubnutí problémy s pevnou vůlí, může se poradit s odborníky na dietu a zdravou výživu. Zkušený výživový poradce vám sestaví správný jídelníček na míru a umí poradit i vhodné suplementy (doplňky stravy), které vám boj s nadbytečnými kily pomohou vyhrát.