Chcete být fit? Vyberte si správný sport

Máte nedostatek pohybu, potřebujete si zlepšit kondičku nebo chcete shodit nějaké to kilo? Najděte si pro sebe ideální sport. Na kondici je vhodný squash nebo spinning, při hubnutí se hodí aerobik či kruhový trénink v posilovně a svaly si můžete zpevnit při pilates. Kdo chce sportem hlavně zhubnout, měl by sportovat pravidelně a záleží i na tom, jak rychlý pohyb zvolí.

 

Spinning – stálice mezi sporty

Právě u spinningu platí, že se předem musíte rozhodnout, zda si chcete vylepšit kondici nebo zda máte v plánu dopracovat se ke štíhlé postavě. Vyplatí se na vaše představy předem upozornit instruktora, který vám připraví individuální trénink. Pro snižování nadváhy vám navrhne tréninkový plán v nižším tempu, kdy vydržíte šlapat déle a tuky se začnou spalovat asi po půlhodině. Při vyšších rychlostech se spalují cukry, čímž se zvyšuje vaše kondice, ale moc nezhubnete.      

 

Pilates nastartuje zdravý životní styl

Pokud není vaším hlavním cílem snížení tělesné váhy, ale chcete získat pružnost a pevné svaly, zvolte pilates. Při tomto typu cvičení je velice důležitá práce s dechem a důraz je kladen na důsledné procvičení celého těla. Pilates je vhodnou pohybovou aktivitou i pro lidi s výraznou nadváhou, zatímco například squash obézním lidem lékaři nedoporučují. Při rychlých startech a brzdění se totiž hodně namáhají klouby.

 

Nordic walking – sport pro každého

Jaká sportovní disciplína není omezována věkem či váhovou kategorií? Je to svižná chůze s hůlkami (neboli nordic walking), která připomíná pohyb na běžkách. Severskou chůzí ve svižném tempu a s holemi si zlepšíte kondici, „do práce“ zapojíte 90 % svalů v těle a spálíte až o 46 % více energie než při běžné chůzi. Další výhodou nordic walking je, že výrazně odlehčuje kolenům a jiným nosným kloubům. Navíc se pohybujete na čerstvém vzduchu a postupně se můžete propracovat k trvalému snížení hmotnosti a celkové pružnosti svalů.