Trampolína jako doplňkový sport

Hledáte originální způsob, jak spalovat tuky? Vyzkoušejte skákání na trampolíně, která je ideálním spalovačem tuku i cestou k pevnému tělu. Pokud pravidelně posilujete, běháte nebo jezdíte na kole, trampolína pro vás může být doplňkovou pohybovou aktivitou. Podle profesionálních trenérů čtvrthodinka skákání odpovídá čtyřiceti minutám běhání v kopcovitém terénu. Navíc trampolína pomáhá zlepšovat koordinaci svalstva a pohybů i orientační schopnosti.

 

Dostupná pohybová aktivita

Trampolíny najdete v každém větším obchodním centru, některých parcích nebo relaxačních či fitness centrech. Případně si můžete pořídit mini trampolínu, kterou snadno poskládáte a uložíte třeba pod postel. Pokud máte děti, vyplatí se umístit trampolínu na zahradě, protože kromě zábavy prospěje i jejich pohybovému aparátu. Zatímco dítě na trampolíně dovádí, nevědomky si rovná záda a také kolena i kotníky se upraví do správné polohy. I pro dospělé je trampolína užitečná – podporuje krevní oběh, pomáhá regulovat cholesterol a odolávat srdečně cévním potížím.

 

Pozor na riziko úrazu

Kdo může s tréninkem na trampolíně bez obav začít? Každý, koho akutně nebolí záda či klouby, nemá v těle intenzivní zánět nebo právě neprodělal operaci očí. Protože trampolína může být zdrojem nechtěných úrazů, je nutné při skákání dodržovat základní pravidla. Která to jsou? Například neskákejte v obuvi s tvrdou podrážkou ani zcela naboso. Nejvhodnější jsou ponožky nebo gymnastické cvičky. Na jedné, i když prostorné trampolíně je lepší nechat skákat menší počet dětí, klidně i jedno dítě. Srážka dvou jedinců může znamenat zlomenou ruku, nohu nebo dokonce poranění hlavy.

 

Pro jaký pohyb je trampolína vhodná

Na trampolíně je možné běhat i chodit, skákat snožmo nebo v rytmu chůze. Když se trochu rozcvičíte, můžete vyzkoušet postranní skoky s mírnou roznožkou nebo zvedání kolen do výšky. Teprve pod dohledem trenéra se může šikovný jedinec pustit do nácviku přemetů a natrénovat salta. A ještě doporučení na závěr: Nezapomeňte na pitný režim! Nejlepší je pořádně se napít půl hodiny před cvičením a pak až se skákáním na trampolíně skončíte.