JAK SPOLU SOUVISÍ CVIČENÍ A HUBNUTÍ?

Jak spolu souvisí cvičení a hubnutí?

Příliš vysoká tělesná hmotnost může být nejen nepříjemná pro každodenní pohyb, může navíc poškodit vaše zdraví. Míra obezity v posledních letech stoupá, a proto je potřeba se na tuto problematiku zaměřit. Za obézní se může považovat každá osoba, která má index tělesné hmotnosti (BMI) vyšší než hodnota 30. BMI se vypočítá tak, že svou tělesnou váhu dělíte výškou v metrech na druhou.

Obezita může vést k řadě vážných zdravotních problémů, včetně srdečních chorob, cukrovky, mrtvice a některých typů rakoviny.

Jednou z metod, jak může člověk zhubnout a snížit svou váhu, je omezit počet kalorií, které přijímá prostřednictvím stravy. Druhou cestou je spálit přebytečné kalorie cvičením.

Výhody cvičení vs. strava

Kombinace cvičení se zdravou výživou je nejúčinnější způsob, jak zhubnout. Cvičení může zabránit nebo dokonce zvrátit účinky určitých onemocnění. Cvičení snižuje krevní tlak a cholesterol, což může zabránit infarktu.

Navíc, pokud cvičíte, snížíte riziko vzniku určitých typů rakoviny, jako je rakovina tlustého střeva a prsu. Cvičení pomáhá přispět k pocitu důvěry a blahobytu, a tím snížit míru úzkosti a deprese.

Cvičení je užitečné pro hubnutí a udržení úbytku hmotnosti. Cvičení může zvýšit metabolismus nebo kolik kalorií spálíte za den. Může také pomoci udržovat a zvyšovat tukovou tělesnou hmotnost, což také pomáhá zvyšovat počet kalorií, které spalujete každý den.

Kolik cvičení je potřeba?

Chcete-li těžit ze zdravotních přínosů z cvičení, doporučujeme provést určitou formu aerobního cvičení nejméně třikrát týdně po dobu minimálně 20 minut. Nicméně, více než 20 minut je lepší, pokud chcete skutečně zhubnout. Začlenění pouhých 15 minut mírného cvičení – například chůže 1 kilometr – na denní bázi spálí až 100 dalších kalorií (za předpokladu, že nebudete ve vaší stravě konzumovat nadbytečné kalorie).

Výpočet srdeční frekvence

Chcete-li získat všechny zdravotní výhody cvičení, budete muset zahrnout cvičení vyšší intenzity. Pokud chcete získat představu o tom, jak tvrdě cvičíte, zjistěte si, jaká je vaše srdeční frekvence. Základní vzorec pro určení cílové tepové frekvence je odečíst váš věk od 220 a poté vypočítat 60 až 80 procent tohoto čísla.

Poraďte se s trenérem nebo zdravotním týmem, který vám pomůže určit nejvyšší intenzitu každého tréninku. Osoby se zvláštními zdravotními riziky, jako je zranění, diabetes nebo srdeční choroby, by se měly poradit s lékařem před zahájením jakéhokoli fitness programu.