Strečink – jak se správně protáhnout před a po cvičení

Strečink – jak se správně protáhnout před a po cvičení

 

Pamatujete si na hodiny tělesné výchovy na základní škole? Tělocvikář vám nejspíš vštěpoval, že na cvičení je potřeba pořádně připravit svaly, šlachy i klouby. Správné protažení připraví lidské tělo na zvýšenou zátěž a dokáže tak předejít možnému zranění. Jak strečink provádět, aby se vaše tělo zahřálo a protáhlo? Jaké druhy strečinku známe? To i další informace se dozvíte v následujícím článku.

 

Proč nezapomínat na strečink

Jedná se o pohybovou aktivitu, která je důležitější, než by se mohlo na první pohled zdát! Věnujete několik minut před a po cvičení strečinku? Děláte dobře, protože strečink vám pomáhá udržovat pohybový aparát v dokonalém stavu. A jsou tu ještě další výhody. Například zvyšování odolnosti proti únavě a zlepšení celkové ohebnosti i flexibility těla. Díky strečinku se také zlepší vnímání vaší tělesné schránky a na samotné cvičení se budete lépe soustředit.

 

Základní druhy strečinku

Na konci cvičení se nejvíce používá statický strečink, kdy svaly protahujeme a celkově relaxujeme. Při jednotlivých cvicích je třeba zaujmout krajní polohu, při níž lze cítit mírný až velký tah. Optimální výdrž v této pozici je 30 až 45 sekund, a velmi důležité je hluboké dýchání. Vyzkoušet můžete i strečink v pohybu, tedy dynamický. Většinou se používá na začátku cvičení nebo před silovými a vytrvalostními tréninky. Dynamický strečink kombinuje různé druhy pohybu, které vyvolávají protažení daných svalů.

 

Tipy na protahovací cviky

Při strečinku je vhodné stanovit si určité pořadí. Začít můžete třeba protažením krčních svalů, potom následují ruce, trup a nakonec nohy. Třeba svaly krku a šíje ideálně protáhnete úklony hlavy do strany nebo předkloněním hlavy dopředu (brada směřuje k hrudníku). A jak nejvíce prospějete vašim břišním svalům? Perfektně protáhnout je můžete vleže přes balon, nebo stačí lehnout si na záda a ruce a nohy vytahovat co nejvíce do dálky.