Jak saunování účinkuje na lidské tělo

Chcete prospět svému tělu i unavené psychice? Pak pravidelně navštěvujte saunu. Extrémním pocením dochází k dokonalému čištění lidského těla a pokožky od nežádoucích látek. Náš organismus se díky saunování výborně prokrvuje a posiluje se jeho obranyschopnost. V následujícím článku vám prozradíme, jaké jsou druhy sauny a jaké mají účinky.    

 

Proslulá finská sauna

Navštěvujete ve wellness nebo fitness centru saunu? Možná se jedná o známý druh, jakým je finská sauna. Je pro ni typická vyšší, až 80% vlhkost a teplota vzduchu se zpravidla pohybuje mezi 75 až 80 ºC. Součástí finské sauny jsou kamna s rošty a na ně se pokládají kameny, které je nutné při saunování občas polít vodou, aby se vzduch zvlhčil. Finská sauna je nejčastěji vyrobena z masivu dřeva, nemá chemickou povrchovou úpravu a její větrání, zajišťující cirkulaci vzduchu, je speciálně řešené.

 

Co je to suchá sauna

Oblibou v saunování proslula i další severská země, a to Švédsko. Protože pobyt v suché sauně je pro lidský organismus poměrně zatěžující, je tzv. švédská sauna doporučována jen zdravým lidem. Dýchání horkého a suchého vzduchu totiž může být pro některé jedince obtížné. Stěny suchých saun jsou celé obložené dřevem a podmínkou je, aby použité dřevo bylo správně vysušené. Teplota se ve švédské sauně pohybuje kolem 110 ºC a vlhkost je minimální.

 

Moderním druhem je infrasauna

Infrasaunu si můžete pořídit i domů. K jejímu vybavení nepatří klasická kamna, zdrojem tepla jsou infrazářiče. Uvnitř sauny se vdechuje vzduch o teplotě max. 60 ºC a jeho vlhkost se pohybuje od 30 do 50 procent. Pobyt v infrasauně si mohou dovolit i ti lidé, kteří těžko snášejí vysoké teploty. Pokud vyznáváte zdravý životní styl, vyzkoušejte biosaunu, která využívá oblíbenou aromaterapii. Do vzduchu se tak společně s párou dostávají různé aromatické oleje vhodné pro saunování nebo usušené léčivé byliny.