Proč se pravidelně věnovat plavání

Nebaví vás běhat nebo cvičit v posilovně a stále pro sebe hledáte vhodnou pohybovou aktivitu? Třeba pro vás bude tím nejlepším sportem plavání. Nepřetěžuje klouby ani vazy a má blahodárný vliv na lidské tělo i psychiku. Navíc je plavání sportovní disciplínou, která se hodí takřka pro každého, i pro lidi se zdravotním postižením, těhotné ženy a seniory.

 

Plaváním ke zdraví

Zatímco cyklisté nebo tenisté některé svalové skupiny přetěžují a jiné nechávají „ladem“, u rekreačního plavání nezatěžujete určité části pohybového aparátu na úkor jiných. Ani při nadváze se při plavání, vzhledem k vlastnostem daným vodním prostředím, nepřetěžují klouby, vazy či páteř. Plaváním se hlavní svalové skupiny ideálně posilují, ale dochází také k jejich protažení. Jedná se o perfektní pohybovou aktivitu pro posílení ochablých svalů kolem páteře a při plavání se šetrně posiluje i srdeční sval.

 

Pozitivní vliv na psychiku

Zaplavat si prospívá lidskému tělu a tato oblíbená pohybová aktivita přispívá i ke zlepšení nálady. Je prokázáno, že pohyb ve vodním prostředí pozitivně ovlivňuje psychiku, odbourává stres a nervové napětí. Ideální relaxací je pak kombinace plavání a sauny. Pokud máte bazén doma nebo to dovolují podmínky ve veřejném bazénu, plavte pro radost z pohybu a rychlosti s vhodnými plaveckými ploutvemi. Tímto způsobem si také můžete zlepšit základy, pokud s plaváním teprve začínáte.

 

Zpočátku je důležitá technika, ne výkon

Pokud se chcete plaváním zbavit nadbytečných kil, zvolte styl prsa nebo kraul. K redukci váhy je nejlepší plavání delší a pravidelné, se správným dýcháním.  Kdo ale chce mít z rekreačního plavání opravdový užitek, měl by se nejprve zaměřit na zvládnutí různých plaveckých technik. Zvyšovat výkon je dobré, až když zvládnete plavat bez hrubých chyb. Pokud například plavete s hlavou stále nad hladinou, neúměrně namáháte krční páteř i šíjové svalstvo, a nesymetrické pohyby nohou (u prsou) neprospívají bederní páteři.